Næstved Kommune vil have flere unge til stemmeurnerne med kampagner og mobile brevstemmesteder

Foto: Næstved Kommune.
dato

Næstved Kommune har intensiveret indsatsen for at få flere unge til at stemme ved kommunal- og regionsrådsvalget, blandt andet med mobile brevstemmesteder og kampagner.

I Næstved Kommune har man sat flere initiativer i gang for at øge unge vælgeres deltagelse ved kommunal- og regionsrådsvalget sammenlignet med 2021. Kampagnen ”Mor er den bedste i verden”, aktiviteten ”Byens Kryds” på Axel Torv samt mobile brevstemmesteder på otte uddannelsesinstitutioner er nogle af de tiltag, der skal engagere de unge vælgere i kommunen.

Baggrunden for indsatsen er, at blot 55,8 procent af 19-21-årige valgte at stemme ved seneste valg i 2021, mens kun 45,1 procent af de 22-29-årige deltog. Til gengæld trak de 18-årige gennemsnittet op med en stemmeprocent på 69,1. Overordnet valgte 65,62 procent af alle stemmeberettigede i Næstved Kommune at stemme.

Onsdag den 12. november afsluttede FGU Syd- og Vestsjælland rækken af besøg med de mobile brevstemmesteder. Her vejledte Næstved Kommunes medarbejdere eleverne i, hvordan de kunne brevstemme. I alt har 499 personer afgivet brevstemme på de otte uddannelsesinstitutioner: Professionshøjskolen Absalon, EUC Sjælland, Zealand – Sjællands Erhvervsakademi, Herlufsholm Skole og Gods, VUC Storstrøm, Næstved Gymnasium og HF, ZBC samt FGU Syd- og Vestsjælland.

En del af de afgivne brevstemmer er fra vælgere, som kommer fra andre kommuner end Næstved Kommune.

Med denne indsats håber Næstved Kommune at få flere unge til at deltage i det kommende valg og dermed styrke den demokratiske deltagelse blandt kommunens yngre vælgere.

https://www.naestved.dk/nyheder/nyheder-2025/kv25-499-har-stemt-paa-mobile-brevstemmesteder-paa-otte-uddannelsesinstitutioner

Kilde: Næstved Kommune