Gratis streetfishing for børn og unge ved Suså-kanalen i efterårsferien

Foto: Næstved Kommune.
dato

Børn og unge inviteres til gratis Streetfishing langs Suså-kanalen i Næstved tirsdag i efterårsferien – lån grej og prøv fiskelykken, uanset erfaring.

Tirsdag i efterårsferien kan børn og unge prøve lykken som lystfiskere langs Suså-kanalen i Næstved. Familien inviteres til en hyggelig dag ved vandet, hvor Næstved Kommune og frivillige lystfiskere fra lokalområdet arrangerer Streetfishing. Kanalen er kendt for sit varierede fiskeliv, og efteråret er en særligt god tid at finde fiskestangen frem.

Arrangementet henvender sig især til børn og unge, men alle interesserede er velkomne. Det er muligt at låne komplet fiskesæt og få hjælp til at komme godt i gang, hvis man ikke har prøvet fiskeri før. Er du allerede erfaren lystfisker, kan du medbringe dit eget udstyr og få tips fra de frivillige lystfiskere på pladsen.

Palle P. Myssen fra Næstved Kommune står sammen med frivillige fra Sportsfiskerforeningen Fladså, Ørredfonden, Dansk Amatørfiskerforening Sydsjælland og Fishing Zealand klar til at hjælpe alle deltagere.

Streetfishing finder sted langs Suså-kanalen mellem Næstved Roklub og Næstved Bokseklub. Arrangementet er gratis, kræver ingen tilmelding og afholdes tirsdag den 13. oktober kl. 10.00-14.00 ved Kanalvej 20, 4700 Næstved.

Deltagere opfordres til at medbringe praktisk tøj og fodtøj efter vejret. Bemærk, at lystfiskere mellem 18 år og pensionsalderen skal have det lovpligtige lystfiskertegn. Deltagelse er på eget ansvar.

https://www.naestved.dk/nyheder/nyheder-2026/kom-paa-fisketur-i-boernehoejde-langs-susaa-kanalen

Kilde: Næstved Kommune
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.
Mest læste artikler